Monika Pyrek, jedna z najlepszych lekkoatletek w historii polskiego sportu, 10-krotna medalistka mistrzostw świata i Europy oraz 4-krotna olimpijka - odwiedziła Szkołę Podstawową w Dopiewie z „Alternatywną lekcją WF”. To jeden ze sztandarowych projektów jej Fundacji, której celem jest zarażanie dzieci i młodzieży pasją do sportu.

W „Alternatywnej lekcji WF” wzięły udział dwie grupy dzieci z klas 3-8. Sala gimnastyczna została podzielona na strefy, w których uczniowie starszych klas mieli okazję sprawdzić swoje możliwości w różnych konkurencjach . Liczyła się nie tylko sprawność fizyczna czy kondycja„ ale również refleks. Strefy były wyposażone w urządzenia elektroniczne wskazujące precyzyjnie wyniki – odległość, czas, szybkość reakcji, prędkość, strzału, siła, częstotliwość dotknię, celnych trafień lub osiągnięty dystans w określonym przedziale czasowym.  Ćwiczenia prowadzone były pod opieką kilkunastu instruktorów Fundacji Moniki Pyrek. Kilkuosobowe grupy uczniów, ubranych w koszulki projektu, przechodziły od strefy do strefy, gdzie zdobywały punkty. Każdy mógł sprawdzić swoje sportowe predyspozycje i zrozumieć, że w sporcie najważniejsze jest jego uprawianie i byćie aktywnym.  Rezultaty zapisywali na kartach wyników . Na zakończenie wszyscy uczestnicy sportowych zmagań otrzymali zdjęcie z autografem autograf mistrzyni Moniki, w nagrodę za wspólną zabawę. Partnerami projektu, realizowanego w szkołach całego kraju, są Ministerstwo Sportu i Kultury Fizycznej, Rentis i Kinder.

Monika Pyrek zdobyła w latach 1998 – 2009 aż 10 medali w skoku o tyczce w turniejach międzynarodowych rangi mistrzowskiej: 3 srebrne i 3 brązowe medale mistrzostw świata, a także 4 medale  mistrzostw Europy - złoty, srebrny i 2 brązowe. Była 22-krotną mistrzynią Polski, 4-krotną wicemistrzynią, raz sięgając po brąz. 68 razy pobijała swój własny rekord kraju. Rekord życiowy: 4,82 m. Po zakończeniu kariery założyła fundację.

Fundacja Moniki Pyrek od początku istnienia prowadzi fundusz stypendialny wspierając co roku 10 sportowców. W tym celu została założona, ale propaguje też sport i aktywność fizyczną wśród dzieci i młodzieży. Jak mówi utytułowana tyczkarka „Fundacja powstała „z miłości do sportu i niepohamowanej chęci zarażania tą pasją wszystkich dookoła”.

„Alternatywna lekcja WF” to jeden z takich projektów, oprócz którego  fundacja organizowała „Monika Pyrek Camp” (dla młodych tyczkarek i tyczkarzy), „E-platformę” (podpowiadającą jak być aktywnym) i „Monika Pyrek Tour”.  W zajęciach zorganizowanych przez Fundację Moniki Pyrek wzięły udział tysiące dzieci.

W świątecznym „Czasie Dopiewa” ukaże się wywiad z Moniką Pyrek.

więcej zdjęć - kliknij tutaj

AM, fot. A.Mendrala

Monika Pyrek i wójt Paweł Przepióra witają uczestników Alternatywnej lekcji WF