Maskotki Gminy Dopiewo - ptaki Dop i Ewo mają 10 lat. Zostały powołane do życia jesienią 2011 r. W ciągu minionej dekady włączyły się w edukację ekologiczną, odwiedzając wszystkie gminne szkoły i przedszkola i występując w miniserialu telewizyjnym „Eko jest super” w ramach cyklu „Szkiełko i eko”. Wspólnie z dziećmi sadziły drzewa podczas „Mobilnego Święta Drzewa”. Namawiały mieszkańców do udziału w Dopiewskim Budżecie Obywatelskim. Wspierały Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Propagowały „lokalny patriotyzm” zachęcając dorosłych dorosłych mieszkańców (płatników PIT) z Gminy Dopiewo do wskazywania jej w zeznaniu podatkowym jako miejsca zamieszkania, przyczyniając się w ten sposób do powiększenia budżetu o kilkanaście milionów złotych.

Podczas odwiedzin placówek oświatowych, miejscowości Gminy Dopiewo i festynów często są przytulane przez dzieci, które chętnie robią sobie z nimi zdjęcia.

Pierwowzorami gminnych maskotek były żuraw i wilga, występujące w okolicy Trzcielińskiego Bagna w Gminie Dopiewo. To część Wielkopolskiego Parku Narodowego, będąca siedliskiem wielu gatunków ptaków. DOP to pani żuraw, a EWO to pan wilga. Ich imiona połączone razem literą „i”  tworzą nazwę gminy DOPiEWO. 

Konkurs:

Narysuj lub namaluj DOP i EWO z urodzinowym tortem i napisz do nich życzenia „od serca”. Zdjęcie swojej pracy i życzenia wyślij na adres: konkurs@dopiewo.pl w terminie do 15 listopada 2021 r. włącznie. Najładniejsze prace zostaną nagrodzone pluszowymi maskotkami DOP i EWO lub gminnymi upominkami.  Uczestnictwo w zabawie jest dobrowolne, a zarazem równoznaczne ze zgodą uczestnika /jego opiekuna prawnego/ na przetwarzanie danych osobowych uczestnika w związku z rozstrzygnięciem zabawy i ogłoszeniem wyników, a także ze zgodą na publikację pracy konkursowej. W e-mailu prosimy podać jedynie: imię, miejscowość zamieszkania, wiek i tel. kontaktowy. Do dzieła!

AM, fot. Arch. UG