Narodowe Święto Niepodległości – to nasze wspólne Święto, także Twoje Święto. Samorząd Gminy Dopiewo zaprasza Cię na obchody. Kiedy? 11 listopada o godz. 11:00 (pamiętaj, trzy jedenastki). Miejsce: Kwatera Siedmiu Grobów w Lasach Palędzko – Zakrzewskich. Zapal znicz w tym symbolicznym miejscu, uświęconym kilkunastoma tysiącami ofiar z czasów II wojny światowej – wszystkim tym, którzy przelali krew za Twoją – Naszą wolność i niepodległość naszej Ojczyzny w różnych okresach jej historii.

Mszę św. polową za Ojczyznę odprawi Proboszcz Parafii w NMP Królowej Korony Polskiej w Zakrzewie – ks. Dariusz Piasecki. Oprawę muzyczną mszy zapewni Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo, która zagra dla uczestników uroczystości również utwory patriotyczne. Udział w obchodach wezmą przedstawiciele samorządu, którzy złożą kwiaty i znicze. W programie - przemówienie okolicznościowe Wójta Gminy Dopiewo.

Zachęcamy mieszkańców, do uczestnictwa w uroczystości, do zapalenia zniczy, złożenia kwiatów w miejscach pamięci oraz wywieszenia tego dnia flag biało - czerwonych. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy biało - czerwony kotylion.

Dla uczestników przewidziana jest darmowa komunikacja publiczna od godziny 10.00 do zakończenia uroczystości na trasie:
Zakrzewo (gajówka) - kwatera 7 grobów - Zakrzewo ( gajówka)

„Kwatera Siedmiu Grobów” jest jednym z 4 miejsc pamięci w Lasach Palędzko – Zakrzewskich w Gminie Dopiewo, gdzie podczas II wojny światowej okupanci niemieccy dokonali tysięcy egzekucji. Może nawet kilkunastu tysięcy. Z relacji świadków tamtych wydarzeń wynika, że pierwsze rozstrzelania miały miejsce 31 października, a następne 8 listopada 1939 r. Kolejne odbywały się systematycznie aż do 1940 r. - dwa, czasem trzy razy w tygodniu. Później do 1943 r. z mniejszą częstotliwością. Wycofując się okupant zacierał ślady – wykopywał szczątki i palił, by nie odkryć skali zbrodni.

Mapa szlaku pamięci w lasach na terenie gminy Dopiewo
Więcej na temat Szlaku Pamięci znajdziesz TUTAJ

Przedstawiciele samorządu Gminy Dopiewo odwiedzą z okazji Narodowego Święta Niepodległości pozostałe miejsca pamięci na terenie Gminy Dopiewo – oprócz Lasów Zakrzewsko -Palędzkich, także w Gołuskach, Trzcielinie i Więckowicach.


Skorzystaj z aplikacji by poszerzyć wiedzę

Położone lasy w gminie Dopiewo skrywają w sobie mroczną tajemnicę. W okresie II wojny światowej Niemcy zamordowali tutaj rzesze Wielkopolan. Jak doszło do tej zbrodni? Kim były ofiary? Czy odczuwamy do dziś skutki tych dramatycznych wydarzeń? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w aplikacji przygotowanej przez IPN w Poznaniu https://tiny.pl/9wtnm


W ubiegłym roku zespół Other Melody nagrał wyjątkowy utwór z okazji Święta Niepodległości - Deszcz Jesienny do posłuchania poniżej:


Dzień Niepodległości 2021 – konkurs

Gminna Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury w Dopiewie zaprasza do konkursu na stworzenie klipu filmowego do piosenki, którą w 2020 roku nagrał zespół Other Melody „Deszcz jesienny”. Szczegóły

AM, MJ
fot. M. Juskowiak

Data wydarzenia: 
2021-11-11 11:00