Na uroczystej XXXV sesji Rady Gminy Dopiewo radni ustanowili Nagrodę im. Adriana Napierały Wójta Gminy Dopiewo 2014 - 2020 „Dopiewski Talent”. Mają ją otrzymywać wybitnie utalentowani młodzi mieszkańcy Gminy Dopiewo - do 26 roku życia.

Wójt Napierała zmarł przedwcześnie w wieku 42 lat w końcu ubiegłego roku. Cieszył się dużą popularnością społeczną, zdobywając w wyborach samorządowych w 2014 i 2018 r. odpowiednio: 67,5 i 78% głosów. Był dobrym gospodarzem, który dbał o zrównoważony rozwój Gminy Dopiewo. W 2020 r. Gmina Dopiewo zajęła 5. miejsce w „Rankingu Samorządów Najdynamiczniej Rozwijających Przedsiębiorczość” w kategorii gmin wiejskich, a Urząd Gminy Dopiewo - tytuł „Wielkopolska Jakość” On sam otrzymał wcześniej tytuł „Wielkopolskiego Menadżera Jakości”.

Głosowanie było jednomyślne - za przyjęciem uchwały głosowali wszyscy radni obecni na sali (19 z 21 wchodzących w skład Rady Gminy Dopiewo). Pierwszą statuetkę - na pamiątkę - otrzymał 9-letni syn zmarłego Wójta. Wręczył mu ją wraz z certyfikatem autentyczności Wójt Paweł Przepióra.

Autorem rzeźby „Dopiewski Talent” jest Piotr Makała, który ma w dorobku m.in. makietę Grodu w Dąbrówce, miniaturę budynku Sejmu RP -znajdującą się w Sejmie oraz sporą część wrocławskich krasnali. Statuetka łączy brąz i kamień, ma dębową podstawę. Symbolizuje talent, który czerpiąc z różnych źródeł tworzy nową wartość (wypolerowany kamień wyniesiony na trójnogu) i się rozwija (górny element wybijający się pionowo z obręczy wokół kamienia).

Po sesji przedstawiciele samorządu i rodziny wspominali Wójta Napierałę. Oprócz wspomnianych wcześniej samorządowców Gminy Dopiewo, Powiatu Poznańskiego i Województwa Wielkopolskiego, osobistą refleksją podzieliła się Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego – Beata Klimek, a wcześniej żona zmarłego – Joanna Napierała i ojciec Eugeniusz Napierała. Wyświetlono też film wspomnieniowy.

W uroczystości wzięło udział wielu samorządowców z okolicznych gmin. Oprawę muzyczną zapewnił 19-letni organista ze Skórzewa i student poznańskiego Uniwersytetu Muzycznego - Hubert Trojanek  oraz laureat Dopiewskiego Filara w kategorii „ambasador” sprzed 4 lat - Grzegorz Tomczak (z Dopiewa) z zespołem, znany m.in. z refleksyjnych poetyckich piosenek i programów kabaretowych z Zenonem Laskowikiem.

Wydarzeniu towarzyszyła wystawa poświęcona śp. Adrianowi Napierale, przekrojowo pokazująca jego aktywność, dorobek i pracę.

Uroczystość upamiętnienia rozpoczęła się wcześniej - godzinę przed sesją, przy rondzie w Więckowicach znajdującym się na drodze wojewódzkiej 307. Podczas wrześniowej sesji Rady Gminy Dopiewo radni zadecydowali o nadaniu temu rondu imienia Adriana Napierały i przed październikową sesją miała miejsce jego symboliczna inauguracja pod nadaną nazwą. Jego syn Wiktor, wspólnie z samorządowcami: obecnym Wójtem Gminy Dopiewo - Pawłem Przepiórą, Przewodniczącym Rady Gminy Dopiewo - Leszkiem Nowaczykiem, Wicemarszałkiem Woj. Wielkopolskiego - Wojciechem Jankowiakiem i Wicestarostą Poznańskim - Tomaszem Łubińskim, odsłonił jedną z tablic. Pozostałe 3 tablice odsłonili prezesi jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Dopiewa - Paweł Jurga, Palędzia - Eugeniusz Czyż i Zakrzewa - Wojciech Dorna. Syn patrona ronda razem z Wicemarszałkiem posadził również na rondzie drzewo. Rondo poświęcił proboszcz rodzinnej parafii Adriana Napierały – ks. kan. Roman Janecki, w asyście ks. Marka Niemira, proboszcza parafii w Skórzewie. Fanfary w momencie inauguracji zagrali przedstawiciele Orkiestry Dętej Gminy Dopiewo.

Adam Mendrala

Fot. Urząd Gminy Dopiewo / Beata Spychała, Michał Juskowiak, Milena Wolna i Adam Mendrala

więcej zdjęć: kliknij tutaj, żeby przejść do albumu