Stowarzyszenie Sami Swoi zapraszają na III Marsz Pamięci, który odbędzie się w najbliższą środę 13.10.2021o godzinie 12.00 w lasach Palędzko - Zakrzewskich. Wydarzenie jest współfinansowane ze środków publicznych gminy Dopiewo.
III Marsz Pamięci, która rozpocznie się 13 października 2021 r. o godz. 12.00 przy Kwaterze Duchownych, skąd wyruszy Marsz Milczenia do Kwatery Siedmiu Grobów. Jednak osoby starsze lub inne, które nie będą mogły pokonać trasy pieszej zapraszamy do skorzystania z dojazdu autokarem, który od godz. 11.30 będzie czekał na Państwa przy obelisku obok gajówki w Zakrzewie. Szczegóły poniżej. Z wyrazami szacunku,
I. Informacja ogólna:
Wydarzenie „13 października 2021 r. Katyń Zachodu w Lasach Palędzko-Zakrzewskich – III Marsz Pamięci”, organizowane jest przez Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca „Sami-Swoi” oraz Stowarzyszenie Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych, siłami w pełni społecznie - Pro Bono. Podjęty już po raz trzeci wysiłek organizacji Marszu Pamięci ma na celu oddanie hołdu pamięci tysiącom polskich Ofiar niemieckich zbrodni na Narodzie Polskim z okresu II wojny światowej (1939-1942). Zależy nam na upowszechnieniu wiedzy o gehennie Wielkopolan w tzw. „Kraju Warty” i doprowadzeniu do wznowienia śledztwa.
Wielkopolska w okresie II wojny światowej poniosła ogromne straty osobowe, które nie tylko nie zostały rozliczone, ale także należycie upamiętnione. W Lasach Palędzko-Zakrzewskich znajdują się masowe mogiły tysięcy bezimiennych Wielkopolan - Elity Narodu Polskiego II RP. Są rozrzucone po całym lesie i nie wszystkie są oznaczone. Znamy jedynie cztery Miejsca Pamięci oznaczone jako Kwatera Duchownych, Kwatera Siedmiu Grobów, Kwatera Pomnik Studentów Akademii Medycznej, Kwatera Groby Nieznane. Podobne miejsca niemieckich zbrodni z lat 1939-1942 rozrzucone są po całym regionie Wielkopolski i Pomorza Zachodniego, jednak gehenna Wielkopolan jest najbardziej przemilczaną zbrodnią „Kraju Warty”. Zapomniane Ofiary zbrodni niemieckiego ludobójstwa wołają o „Pamięć, Godność i Prawdę” o swojej ofierze krwi za Ojczyznę. Naszym celem jest doprowadzenie do poznania tożsamości Ofiar, zbadania ich losów, i ujawnienia światu niemieckiego ludobójstwa na Narodzie Polskim.
Patronat Narodowy nad wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz Arcybiskup Stanisław Gądecki.
Patronat Honorowy nad uroczystością objęli także: Wojewoda Wielkopolski Michał Zieliński, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki, szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk, Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Paweł Terlecki, Wójt Gminy Dopiewo Paweł Przepióra i Wielkopolski Kurator Oświaty Robert Gaweł.
Wsparcia udziela Pan Krzysztof Kołeczko, Dyrektor Oddziału Regionalnego Agencji Mienia Wojskowego w Poznaniu oraz Pan Rafał Reczek, Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu z Panią Martą Szczesiak-Ślusarek, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji IPN w Poznaniu.
II. Program uroczystości:
12:00 Inauguracja uroczystości „13 października – Katyń Zachodu w Lasach Palędzko-Zakrzewskich – III Marsz Pamięci”
- przy Kwaterze Duchownych, w pobliżu skrzyżowania ulicy Gajowej z ulicą Niezłomnych.
12:10 Marsz Milczenia od Kwatery Duchownych w Zakrzewie do Kwatery Siedmiu Grobów.
12:30 Główne uroczystości:
- Powitanie. Odśpiewanie Hymnu Państwowego.
- Wystąpienie Tomasza Cieślaka z IPN Oddział w Poznaniu nt. „Operacja Tannenberg w Lasach Palędzko-Zakrzewskich”.
- Wystąpienia okolicznościowe. Wspomnienia świadków historii.
- Program muzyczno-poetycki.
13:00 Msza Św. w intencji Ofiar
14:00 Złożenie kwiatów na mogiłach pomordowanych Wielkopolan.
III. Miejsce i dojazd
Z Poznania autobusem linii 729 (z Ogrodów - kier. Dopiewo/Dworzec PKP).
- Kwatera Duchownych - jest na przedłużeniu ul. Gajowej z ul. Niezłomnych. Wysiadamy na przystanku Zakrzewo/Sportowa (przystanek za kościołem). Należy dojść od ul Niezłomnych do ulicy Gajowej i skierować się w lewo, (dukt leśny, ok. 50 m); UWAGA: to jest propozycja dla osób, które wezmą udział w Marszu Pamięci (1 km – trasa piesza).
- Głaz Pamięci - znajduje się na zakręcie ulicy Gajowej - przy gajówce. Wysiadamy na przystanku Zakrzewo / ul. Świerkowa k. Kościoła - dojście do Głazu Pamięci na ul. Gajowej ok. 100 m;
Stąd zorganizowany zostanie dojazd zbiorowy;
AUTOKAR dla osób starszych i niewydolnych ruchowo do Kwatery Siedmiu Grobów - głównego miejsca uroczystości (2 km – trasa przejazdowa).
IV. Konferencja
O godz. 16:00 odbędzie się konferencja - otwarta, sumująca uroczystość III Marszu Pamięci, z udziałem świadków i znawców historii, osób zaangażowanych w tematykę zaplanowanej i skrupulatnie realizowanej przez Niemców eksterminacji Polaków na terenie tzw. „Kraju Warty”.
Miejsce konferencji: Dom Kultury w Dopiewcu, ul. Szkolna 11 w Gminie Dopiewo.
AUTOKAR: osoby chętne do udziału w konferencji mogą skorzystać z dojazdu autokarem. Odjazd spod Obelisku w Zakrzewie - orientacyjnie ok. godz. 15:30.
Nasza obecność na uroczystościach III Marsz Pamięci 13 X br., to „wielki zbiorowy obowiązek każdego Polaka” zainteresowanego Pamięcią i Tożsamością Polaków oraz losami Ojczyzny.
Organizatorzy:
Stowarzyszenia Miłośników Dopiewca „Sami Swoi” - tel. kom. + 48 502 688 823
Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Obozów Koncentracyjnych - tel. kom. +48 660 182 563 oraz +48 603 303 399
Mapka dojazdu do grobów w lesie Zakrzewsko-Palędzkim.pdf
Mapka dojazdu z zaznaczonymi kwaterami (Grabami) i trasami III Marszu Pamięci, 13.10.2021
Zofia Dobrowolska - Koordynator III Marszu Pamięci