W dniu 8 września 2021 roku do Gminnej Biblioteki w Dąbrówce zawitał szczególny gość, maszer, pan Krzysztof Nowakowski. Wraz z żoną od niemal 20 lat podróżuje przez życie psim zaprzęgiem, organizując wyprawy w rejony polarne i startując w najdłuższych wyścigach psich zaprzęgów w Europie.

Okazję do wysłuchania opowieści o ekstremalnych wyprawach i codziennej pracy z psami mieli uczniowie klasy 3E SP im. KOU w Dąbrówce. Pan Krzysztof przyjechał ze swoim czworonożnym przyjacielem, Henią, przewodniczką psiego zaprzęgu, która podczas wypraw samodzielnie i zdecydowanie podejmuje najtrudniejsze decyzje.

Podczas spotkania uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawostek z życia „psów – biegaczy”, poznali zwyczaje podróżowania psimi zaprzęgami oraz z wielkim zainteresowaniem słuchali pasjonujących historii z najbardziej północnych wypraw znanego maszera. Gość, z ujmującą  i niezwykłą czułością opowiadał o swoich psach, o ich niezwykłych umiejętnościach, zróżnicowanych charakterach. Szczególną uwagę zwrócił na więź jaka rodzi się między ludźmi i psami podczas wypraw.

Pan Krzysztof chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów, a na koniec spotkania zadedykował im swoją książkę „Lapońska przygoda Mai”.

Anna Zioło, SP Dąbrówka

spotkanie autorskie z Krzysztofem Nowakowskim