W niedzielę 5 września Fundacja Pro Bike & Dance zorganizowała Rajd rowerowy do Stęszewa w którym uczestniczyło 12 turystów rowerowych z Dąbrowy, Dopiewa, Konarzewa i Skórzewa.

Rowerzyści wyruszyli z Konarzewa i z przystankiem w Trzcielinie przy obelisku poświęconym płk. Andrzejowi Kopie – powstańcowi wielkopolskiemu, dowódcy oddziału Powiatu Zachodnio-Poznańskiego, dowódcy akcji zdobycia lotniska Ławica w Poznaniu – dotarli do źródełka Żarnowiec.

W Tomicach poznali oni historię młyna wodno-parowego, który funkcjonował do 1957 r. i udali się do kościoła pw. św. Barbary. Świątynia została ufundowana przez chorążego poznańskiego Mikołaja Tomickiego w 1463 r. Jej wnętrze zdobią barokowe i rokokowe ołtarze oraz unikatowe na skalę europejską 2 renesansowe płyty nagrobne Mikołaja Tomickiego.

Z Tomic trasa rajdu prowadziła do Stęszewa, gdzie turyści rowerowi zwiedzili kościół św. Trójcy z ok. 1468 r., przekształcony w obrębie gotyckich murów na barokowy z barokowym i neorenesansowym wyposażeniem.

Kolejnym punktem było zwiedzanie Muzeum Regionalnego. Wśród zbiorów muzeum są sztandary licznych cechów, przedmioty codziennego użytku podarowane przez mieszkańców. Przedstawia ono także życie w Stęszewie na przestrzeni XIX i XX w.

W trakcie obiadu w Motelu 2000 nastąpiło losowanie rowerowych upominków.

Następnie turyści udali się do sanktuarium maryjnego w którym przedmiotem kultu jest późnogotycka figurka MB z Dzieciątkiem z poł. XVI w. w malowanym obramowaniu z ok. 1638 r.

Turyści rowerowi przy ładnej, słonecznej pogodzie spędzili aktywnie niedzielę poznając zabytki sąsiedniej gminy Stęszew.

Rajd był dofinansowany ze środków publicznych gminy Dopiewo.

Fundacja Pro Bike & Dance zaprasza mieszkańców gminy Dopiewo 2 października na RETRO FESTIVAL 2021 do GOSiR Dopiewo.

Więcej o RETRO FESTIVAL 2021 w wydarzeniu na Facebooku: https://www.facebook.com/events/517923279302066

Iwona Cerba