5,8 tys. dzieci  rozpoczęło rok szkolny 2021 / 2022 w szkołach i przedszkolach Gminy Dopiewo. To o 300 więcej niż przed rokiem. Do szkół  uczęszczać będzie blisko 3,7 tys. uczniów. Pod opieką przedszkoli będzie 2,15 tys. przedszkolaków. Po raz pierwszy tornister spakuje jutro 532 pierwszoklasistów.

- Życzę wszystkim uczniom, rodzicom  i nauczycielom pomyślnego roku szkolnego - dobrych stopni, interesujących zajęć i jak najdłuższego funkcjonowania w trybie stacjonarnym. Nasze placówki dobrze poradziły sobie z funkcjonowaniem w okresie zagrożenia epidemią i ograniczeń w ubiegłym roku szkolnym. Doświadczenia te wiele nas nauczyły  i jesteśmy dobrze przygotowani. Dzień mamy słoneczny, więc z nadzieją i energią rozpoczynamy rok szkolny – mówi Paweł Przepióra, Wójt Gminy Dopiewo.

1 września ma miejsce w szkołach inauguracja. Od jutra rozpocznie się nauka, która prowadzona będzie z zachowaniem dotychczas stosowanych zasad bezpieczeństwa. Uczniowie będą używać w przestrzeni wspólnej maseczek, w które wyposażyć je muszą rodzice. Szkoły dbać będą o dostęp do środków dezynfekcyjnych, odpowiednie przygotowanie sal i organizację nauczania, które w przypadku wystąpienia ognisk zakażeń może być prowadzone hybrydowo albo zdalnie, w oparciu o decyzję sanepidu i organu prowadzącego.

Gmina Dopiewo jest organem prowadzącym dla 8 szkół podstawowych. Najwięcej uczniów będzie uczęszczać do Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Uśmiechu w Dąbrówce – ponad 1 tys. Pod względem liczby uczniów znajdują się: Szkoła Podstawowa nr 1 w Skórzewie – ponad 600 uczniów, Szkoła Podstawowa w Dopiewie – ponad 500 i Szkoła Podstawowa nr 2 w Skórzewie – prawie 500. W pozostałych szkołach gminnych uczy się: w Dąbrowie - ponad 360 dzieci, w Konarzewie - 200, w Dopiewcu - 150, w Więckowicach - 90. Ponadto 200 dzieci uczęszcza do szkoły niepublicznej, która znajduje się w tzw. pałacu przy ul. Parkowej w Dąbrówce.

Symbolicznie rok szkolny oprócz uczniów rozpoczynają przedszkolaki. Gmina Dopiewo prowadzi 5 spośród 16 przedszkoli działających na naszym terenie; ponadto mamy  6 przedszkoli publiczno – prywatnych i 5 niepublicznych.

30 sierpnia 2021 r. dyrektorzy szkół z terenu  z terenu województwa  wzięli udział w spotkaniu z Wielkopolskim Kuratorem Oświaty, dotyczącym funkcjonowania w rozpoczynającym się roku szkolnym.

AM,  fot.  MW, BS, MJ