W niedzielę 5 września Fundacja Pro Bike & Dance zaprasza turystów rowerowych z gminy Dopiewo na Rajd rowerowy do Stęszewa ze zwiedzaniem z przewodnikiem Muzeum Regionalnego, kościoła p.w. św. Trójcy z ok. 1468 r. oraz Sanktuarium Maryjnego z późnogotycką figurą MB z Dzieciątkiem z poł. XVI w., a po drodze kościoła św. Barbary z XV w. Tomicach.

Startujemy o godz. 9:00 spod sklepu spożywczego Delikatesy Centrum przy rondzie w Konarzewie.

Trasa:
Konarzewo – Trzcielin - źródło Żarnowiec (wjazd na Pierścień rowerowy wokół Poznania) – Tomice (zwiedzanie kościoła św. Barbary) – Stęszew (zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Regionalnego, kościoła p.w. św. Trójcy oraz Sanktuarium Maryjnego, obiad w Motel 2000) – Konarzewo.

Uczestnicy wycieczki wyjadą z Konarzewa i dojadą do Trzcielina, gdzie przy obelisku poświęconym pułkownikowi Andrzejowi Kopie poznają historię jego życia. Następnie dotrzemy do pomnika przyrody – Źródełka Żarnowiec. Po wjechaniu na Pierścień rowerowy wokół Poznania dojedziemy do Tomic, gdzie zwiedzimy późnogotycki kościół z XV w. z gotycko-renesansowymi płytami nagrobnymi.  W Mirosławkach z ambony myśliwskiej będziemy mieli widok na rezerwat Trzcielińskie Bagno, który jest ostoją ponad 60 gatunków ptaków. Najciekawsze z nich to czajka, czapla siwa, błotniak stawowy, myszołów zwyczajny oraz kania ruda. Po dojechaniu do Stęszewa uczestnicy wycieczki udadzą się na zwiedzanie z przewodnikiem Muzeum Regionalnego, które mieści się w ostatnim zachowanym domu podcieniowym z 2. poł. XVIII w. Muzeum Regionalne posiada około 5.000 eksponatów (które pozyskało przede wszystkim w darze od byłych i obecnych mieszkańców gminy Stęszew) oraz bogate zbiory dotyczące cechów rzemieślniczych, w tym dokumenty statutowe z XVII w., sztandary oraz pieczęcie. Po zwiedzeniu Muzeum Regionalnego uczestnicy wycieczki pojadą na obiad do Motelu 2000. Następnie uczestnicy zwiedzą Sanktuarium Maryjnego z późnogotycką figurą MB z Dzieciątkiem z poł. XVI w., w malowanym obramowaniu z ok. 1638 r. oraz kościół p.w. św. Trójcy z 2. poł. XV w., przebudowany w XVIII w. z wyposażeniem późnobarokowym. Po zwiedzeniu kościołów uczestnicy obejrzą zabytkowe kamieniczki wokół Rynku i wrócą do Konarzewa.

uczestnicy przejadą ok.  wycieczki Podczas30 km
Opłata za udział w rajdzie do wynosi 30,00 zł, w cenie:

  • opieka pilota wycieczki,
  • zwiedzanie Muzeum Regionalnego z przewodnikiem,
  • obiad z deserem, kawa,
  • udział w losowaniu rowerowych upominków,
  • ubezpieczenie NW.

Rajd jest współfinansowany ze środków publicznych Gminy Dopiewo.

Zgłoszenia na rajd przyjmujemy pod adresem e-mail: iwona.cerba@rower-power.pl.

Wpisowe na rajd prosimy wpłaci na nasze nowe konto w mBank S.A. – 81 1140 2004 0000 3002 8104 9906 z podaniem imienia i nazwiska oraz „Rajd do Stęszewa”. Wpłata wpisowego jest równoznaczna z rezerwacją miejsca. Obowiązuje zasada kto pierwszy ten lepszy.

W rajdzie może uczestniczyć 15 osób. Rajd jest przeznaczony dla osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 14 roku życia pod opieką osoby dorosłej.

Uczestnicy rajdu są zobowiązani do posiadania:

  • zapasowej dętki do własnego roweru
  •  zabezpieczenia do roweru
  • maseczki
  • min. 1,5 l wody

Więcej szczegółów o rajdzie do Stęszewa w wydarzeniu na Facebooku [kliknij tutaj]

Iwona Cerba