W niedzielę 1 sierpnia Fundacja Pro Bike & Dance zorganizowała dla turystów rowerowych z terenu gminy Dopiewo Rajd rowerowym do pałacu w Jankowicach, który jest Rekomendowaną Atrakcją Turystyczną Powiatu Poznańskiego.

W rajdzie uczestniczyli mieszkańcy Konarzewa, Dopiewa, Skórzewa, Dąbrowy i Dopiewca.

W drodze do Jankowic zwiedzili oni kaplicę NMP Przedziwnej mieszczącą się w dworze z końca XVIII w. w Więckowicach.

Obecny pałac w Jankowicach został zbudowany po r. 1803 jako rzadko spotykana wiejska willa w stylu klasycyzmu romantycznego dla Larsa Engeströma, posła szwedzkiego w Warszawie i Berlinie, po jego ślubie z Rozalią Chłapowską w dobrach do niej należących.

Pałac otacza park w stylu angielskim o powierzchni 18,5 ha. Jego główną atrakcją jest rzeka Sama oraz staw z 4 wyspami. Niektóre z parkowych drzew – jak np. lipy mają ponad 400 lat.

Uczestnicy rajdu zwiedzanie rozpoczęli od parku w którym podziwiali także bardzo okazałe platany. Następnie poznawali oni wnętrza pałacowe od piwnic po dach ze świetlikiem, po drodze zaglądając do sali koncertowej. Byli także w pałacowej kaplicy.

W trakcie zwiedzania oglądali portrety kobiet m. in. podróżniczki Beaty Pawlikowskiej sfotografowanych przez Panią Katarzynę Piwecką mieszkankę gminy Tarnowo Podgórne.

Po obiedzie nastąpiło losowanie upominków: książek Rafała Plebańskiego „Pałac i park w Jankowicach”, kawy od Pelletoni by Kawa dla Kolarzy. Każdy uczestnik rajdu otrzymał także zestaw upominków od gminy Tarnowo Podgórne na której terenie jest pałac Jankowice: przewodnik po trasach rowerowych, worek z herbem gminy Tarnowo Podgórne, breloczek pałac Jankowice.

W drodze powrotnej pomiędzy Lusówkiem, a Sierosławiem uczestnicy rajdu mieli okazję jechać nową, asfaltową ścieżka rowerową zbudowaną przez gminę Tarnowo Podgórne. Życzyli oni sobie, aby było więcej takich wzorcowych, asfaltowych ścieżek rowerowych w naszym kraju.  

Rajd był dofinansowany ze środków gminy Dopiewo.

W niedzielę 5 września Fundacja Pro Bike & Dance zaprasza z kolei na rajd rowerowy do Stęszewa ze zwiedzaniem z przewodnikiem Muzeum Regionalnego oraz kościoła p.w. św. Trójcy, a po drodze kościoła św. Barbary z XV w. w Tomicach.