W

róćmy na jeziora” śpiewały przed laty Czerwone Gitary. A w sąsiedztwie Poznaniu mamy dokąd wracać! Lądolód skandynawski po swej ostatniej wizycie pozostawił całkiem sporo mniejszych i większych akwenów, które teraz, w środku lata, przeżywają właśnie swoje pięć minut.

 

W gorące letnie dni większość wypoczywających nad jeziorami  korzysta z kąpieli wodnych i… słonecznych. Nie brak również miłośników siatkówki plażowej, wypoczynku przy ognisku i nieśmiertelnego grillowania. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszy się także wszelki sprzęt pływający: kajaki, deski i rowery wodne, a dzieciaki wprost przepadają za wodnymi placami zabaw, działającymi w Koziegłowach i Biedrusku.

Wśród owoców i lawendy

Odpoczywający nad Jeziorem Niepruszewskim mogą wybrać jedno z dwóch atrakcyjnych kąpielisk. Owocowa Plaża w Zborowie swą nazwę zawdzięcza pokaźnych rozmiarów rzeźbom arbuza, banana, cytryny i jabłka. Zborowo chętnie odwiedzają miłośnicy plażowania na trawie. W sąsiedztwie plaży znajdują się boiska sportowe i pole biwakowe. Na miejscu można rozpocząć swoją przygodę w dyscyplinie zwanej Stand Up Paddle (SUP), polegającej na pływaniu na desce z wiosłem w dłoni. Położone na przeciwległym brzegu kąpielisko w Niepruszewie to również znaczne powierzchnie pokryte trawą i sporo drzew, dających wytchnienie w upalne dni. Oba kąpieliska wyposażone są w tablice na temat przyrody jeziora (w Zborowie dodatkowym atutem jest taras widokowy z lunetami do obserwacji ptaków). Jezioro Niepruszewskie cenią miłośnicy pływania na rozmaitych łódkach, którzy mogą skorzystać z przystani przy obu kąpieliskach i wypożyczalni rowerów wodnych i kajaków w Niepruszewie.

Mieszkańcy okolic Tarnowa Podgórnego, spragnieni wypoczynku nad wodą, mają do wyboru kilka możliwości. Jezioro Kierskie słynie jako mekka żeglarzy, ale można tu też odpocząć na kameralnej plaży obok Hotelu Edison w Baranowie albo pospacerować po efektownym molo w Chybach. Jezioro Lusowskie przyciąga do Lusowa na sporą piaszczystą plażę z wypożyczalnią sprzętu wodnego. Zgłodniali mają tu w czym wybierać: miejsce grillowe i punkt gastronomiczny na miejscu albo klimatyczne knajpki w sąsiedztwie. Miłośnicy plażowania mogą też skorzystać z… plaży przy basenie zewnętrznym obok Tarnowskich Term, pięknie obsadzonej krzaczkami lawendy.

Woda zdrowia doda

Jedną z ciekawszych perspektyw oglądania Jeziora Kórnickiego oferuje statek spacerowy pływający z Kórnika Prowentu do Portu Błonie. Można tam się posilić w restauracji, a tuż obok znajduje się stadion i boiska sportowe, kemping oraz popularne kąpielisko ze strefą chillout, miejscem na ognisko oraz wypożyczalnią kajaków i rowerów wodnych. Kajaki, rowery wodne i deski SUP można również wynająć na plaży miejskiej nad Jeziorem Grzymisławskim w Śremie. W letnim skwarze ochłodę przynoszą napoje z plażowego baru. Latem plaże w Kórniku i Śremie przyciągają też licznie grono uczestników organizowanych tam wydarzeń, a przez całą cieplejszą część roku – miłośników wakeboardu. Riderzy – jak siebie nazywają – pływają na wyciągach Wake Parku Kórnik i w śremskim Wakeplace, obok którego działa unikatowa Sauna Lodowiec. Gorący seans saunowy, zakończony kąpielą w jeziorze, to świetna okazja na zahartowanie organizmu i niezwykłe przeżycie, zwłaszcza w środku zimy.

Nie tylko jeziora

Niezależnie od bogactwa jezior w pobliżu Poznania kąpieliska z powodzeniem funkcjonują również na sztucznych zbiornikach, które powstały w dawnych wyrobiskach. W Owińskach w obrębie Czerwonackich Mazur działa AKWEN Tropicana. Miejsce urządzono w egzotycznym klimacie, ze sztucznymi palmami, trzcinowymi daszkami i obowiązkowymi flamingami (ptak inaczej nazywany czerwonakiem). Niebawem w pobliżu pojawi się nowa atrakcja – zielony labirynt. Obok Tropicany ewolucje na wodze prezentują zawodnicy wake parku Wakespot, który niedawno otworzył bliźniaczy obiekt na zbiorniku w podpoznańskiej Dąbrowie. Żwirki i Glinianki – już same nazwy kolejnych kąpielisk zdradzają ich wcześniejszą funkcję. Żwirki w Obornikach oferują wypożyczalnię sprzętu wodnego, boiska sportowe i małą gastronomię. Mosińskie Glinianki wyróżniają się położeniem u podnóża Osowej Góry w Wielkopolskim Parku Narodowym. Atutem miejsca są też ścieżki spacerowe, a przede wszystkim efektowna wieża widokowa, z której pięknie widać kąpielisko, park i panoramę okolicy.

Piotr Basiński/Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

Więcej zdjęć - TUTAJ


„Turystyczne PLOTki”: w ramach cyklu wspólnie z Poznańską Lokalną Organizacją Turystyczną (PLOT) przybliżamy nasze atrakcje i ofertę naszych sąsiadów, by zachęcić do mikroturystyki – samodzielnego zwiedzania najbliższej okolicy i poznawania mniej lub bardziej znanych turystycznych perełek okolic Poznania.

Kolejne teksty cyklu ukażą się równolegle na łamach informatorów samorządowych 12 gmin członkowskich PLOT, w Naszym Głosie Poznańskim oraz w Prasowej Powiatowej 17.