W dobie dzisiejszych czasów, gdzie prym wiodą gry komputerowe, smartfony i smartwatche, bardzo ciężko jest zachęcić dzieci do czytania książek, a tym bardziej lektur.

Aby zminimalizować problem i zainspirować dzieci do czytania, po raz kolejny w klasie 2E w Dąbrówce został wprowadzony międzynarodowy projekt edukacyjny „Czytam z klasą” upowszechniający czytelnictwo wśród uczniów klas I-III. Jego założeniem jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną.

Projekt polegał na realizacji 3 modułów, do których były zaproponowane zadania obowiązkowe oraz dodatkowe. Uczniowie po wykonaniu wszystkich zadań z danego modułu musieli napisać sprawozdanie, aby odblokować moduł kolejny. Projekt został zakończony sukcesem,  każdy uczeń otrzymał Dyplom Czytelnika oraz Certyfikat.

To nie jest jedyna akcja, w której uczniowie brali udział. „Czytanie ma moc” to kolejny projekt, który rozwijał, wzmacniał i pielęgnował: moc słów, siłę wyobraźni oraz supermoc przygody. W oparciu o scenariusze uczniowie rozwiązywali zagadki, mierzyli się z wyzwaniami, wędrowali i podróżowali.

Uczniowie z klasy 2E czytają z przyjemnością, wymieniają się seriami książek, tworzą „Łańcuszki czytelnicze”, składające się z tytułów przeczytanych książek. Książka to dla nich podróż w nieznane, to odkrywanie nowych możliwości, przeżywanie emocji z bohaterami, a także przyjemne spędzanie czasu. To nie tylko obowiązkowa lektura, którą należy przeczytać, aby nie dostać złej oceny. Potwierdzają to słowa rodziców: „Wojtuś budzi się i zasypia z książką”, „Alicja każdą wolną chwilę spędza z książką, był czas, że przestała się bawić, grać w gry planszowe…” Dzieci rezygnują z wymarzonych prezentów i proszą o książkę. I jak tu nie uśmiechnąć się nad słowami: „Czytanie ma moc” 

Szkoła Podstawowa im. Kawalerów Orderu Uśmiechu w Dąbrówce

                                                                                                                                                                                                                                      

dyplomy.jpg