Zachęcamy do wywieszenia flag biało-czerwonych na początku maja. Kalendarz przynosi kilka okazji, w tym Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, przypadający 2 maja, Święto Konstytucji 3 Maja, Narodowe Święto Zwycięstwa - 8 maja. Flagę narodową można również wywiesić 1 maja, kiedy przypada rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (np. w towarzystwie flagi Unii Europejskiej) i Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy.

Pamiętajmy, że wywieszona flaga powinna być czysta, mieć „żywe” kolory (biel i czerwień) i odpowiedni wzór (bez godła, w górnej części biała i w dolnej czerwona), być niepomięta, niepostrzępiona i wisieć w taki sposób, by – bez względu na sposób ekspozycji - nie dotykała podłoża. Nie wolno wywieszać flagi na dachu (tylko instytucje rządowe mają taki przywilej). W przypadku wywieszania flagi na maszcie w układzie pionowym - biel powinna znajdować się od strony masztu. W przypadku wywieszania dwóch flag: flagę polską wywieszamy po prawej stronie, a flagę Unii Europejskiej po stronie lewej (obydwie, wiszące obok siebie flagi, powinny mieć ten sam wymiar, a maszty lub trzonki tę samą wysokość).

Czy wiesz, że …

  • Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 r. 77,45% głosujących w referendum, poprzedzającym przystąpienie do UE, opowiedziało się „za”. Frekwencja wyniosła 58,85%  - do urn poszło 17,59 mln Polek i Polaków.
  • Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy, choć nam kojarzy się z PRL-em, upamiętnia wydarzenia w USA - strajk robotniczy w Chicago z 1886 r. Po raz pierwszy obchodzono je w 1890 r.
  • Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został wprowadzony w 2004 r. Ustanowiony nie bez przyczyny w bliskim kalendarzowym sąsiedztwie innych świąt, skłaniających do refleksji. 2 maja dnia przypada także Światowy Dzień Polonii.
  • Święto Konstytucji 3 Maja upamiętnia uchwalenie pierwszej polskiej konstytucji, co miało miejsce 3 maja 1791 r. To najstarsza w nowożytnej Europie konstytucja i druga pod względem terminu uchwalenia na świecie, po amerykańskiej.
  • Narodowe Święto Zwycięstwa związane jest z podpisaniem aktu kapitulacji hitlerowskich Niemiec w Berlinie 8 maja 1945 r. Kiedyś świętowano w Polsce 9 maja, jak w ZSRR - według czasu moskiewskiego była godz. 0:43, gdy w Berlinie miała miejsce kapitulacja  (według czasu środkowo-europejskiego była 22:43).

AM fot. AM i MM