Miejsce odpoczynku dla rowerzystów i wędrowców powstało na terenie sołectwa Więckowice w Gminie Dopiewo. Dokładnie znajduje się ono przy stojącym w szczerym polu krzyżu, owianym wiatrem i legendą. Na zagospodarowanie działki sołectwo Więckowice, we współpracy z Urzędem Gminy Dopiewo, pozyskało ponad 44 tys. zł dofinansowania z „Wielkopolskiej Odnowy Wsi”.

Dzięki zagospodarowaniu teren zyskał na wyglądzie i funkcjonalności. Na działce ustawiono urządzenia małej architektury: zadaszony ławo-stół, stojak na rowery, ławki, gra edukacyjna i tablice informacyjne o miejscach w okolicy wartych zobaczenia i pobliskim jeziorze (Dwór Brezów z XVIII w., Pomnik Powstańców Wielkopolskich nad stawem w Więckowicach – postawiony, wraz ze ścieżką edukacyjną, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, Owocowa Plaża w Zborowie). Wykonawcą urządzeń jest Zespół Składnic Lasów Państwowych z Białogardu. Przed ich montażem mieszkańcy Więckowic,wraz z pracownikami Zakładu Usług Komunalnych w Dopiewie uporządkowali zieleń i wyrównali teren. Teraz przy krzyżu przyjemniej jest przysiąść podczas wycieczki rowerowej lub pieszej i podładować akumulatory widokiem pól i Jeziora Niepruszewskiego w oddali.

Zadania pn. „Bliżej natury w Więckowicach – zagospodarowanie działki nr 139 w Więckowicach” jest współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi 2013-2020”- X edycja konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś”.

AM, fot MJ, MW