Informacje o miejscu zamieszkania należy aktualizować na bieżąco, ale nie zawsze o tym pamiętamy. Dane aktualne na koniec roku, za który się rozliczamy, mają wpływ na to, do jakiej gminy popłynie 40 proc. podatku dochodowego.

Urząd Gminy Dopiewo od kilku lat przekonuje mieszkańców, że warto zwrócić uwagę na to, czy w zeznaniu podatkowym PIT wskazany jest jako miejsce zamieszkania adres na terenie tej gminy. Jeśli tak będzie, to do budżetu gminnego wróci „z centrali” ok. 40 proc. podatku dochodowego mieszkańca, który i tak zapłaci go państwu.

W ten sposób samorząd zyskuje dodatkowe środki na inwestycje poprawiające komfort życia mieszkańców, szeroko rozumianą ofertę społeczną: sport, kulturę, oświatę, integrację czy akcje mające na celu poprawę bezpieczeństwa w czasach epidemii (m.in. kwietniowa akcja „Maseczka dla mieszkańca”, w ramach której zostało rozprowadzonych wśród mieszkańców 50 tys. maseczek ochronnych).

O kilka milionów złotych rocznie, dzięki pozytywnej reakcji mieszkańców, którzy włączyli się w akcję „Bądźmy GIT z PIT!”, zwiększają się wpływy z PIT do budżetu Gminy Dopiewo. Często mówi się obecnie o wpływie epidemii, izolacji i ograniczeń, na gospodarkę i rynek pracy. Jedną z konsekwencji będą mniejsze wpływy z PIT-ów do budżetów samorządów.

Niewykluczone, że część inwestycji samorządy będą musiały przesunąć w czasie na kolejne lata. Budżety mogą podreperować ci, którzy do tej pory nie zwracali uwagi na to, jaki adres widniał w ich deklaracji, bo było im to obojętne. A przecież czasem adresy meldunku i zamieszkania są różne.

Szacuje się, że to niedopatrzenie w niektórych gminach może dotyczyć nawet kilku tysięcy podatników (mieszkańców). Warto uświadomić sobie wagę podania odpowiedniej informacji o adresie zamieszkania w deklaracji podatkowej. W czasach walki z koronawirusem, mobilizacja mieszkańców, jest szczególnie istotna. Ważna jest każda złotówka. Bądźmy GIT z PIT!

AM

Bądź git z PIT