200 doniczek kwiatów ukwieciło gminne kapliczki, przydrożne krzyże, pomniki i miejsca pamięci. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Palędziu, które 14 listopada odebrały z gospodarstwa ogrodniczego w Plewiskach kwiaty i rozwoziły je w miejsca pamięci na terenie gminy Dopiewo.

Kwiaty pochodziły od ogrodnika, który nie zdołał ich sprzedać przed Świętem Wszystkich Świętych. Informację o tym, że organizacja pozarządowa może je bezpłatnie odebrać i dobrze wykorzystać, znalazłyśmy przypadkiem w internecie. Po złożeniu odpowiedniego wniosku, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Poznaniu wskazała nam gospodarstwo, skąd mogłyśmy je odebrać. Zadeklarowałyśmy, że możemy zaopiekować się 200 doniczkami, choć jak się okazało na miejscu, mogłyśmy spożytkować i tysiąc doniczek. W szklarniach zotało bardzo dużo kwiatów, które w najbliższych dniach miały trafić na przemiał. Smutny widok.

Na miejscu zapakowałyśmy doniczki w nasze prywatne samochody i ruszyłyśmy w gminę. Pamiętałyśmy o wszystkich gminnych miejscowościach, starałyśmy się odwiedzić także te odleglejsze miejsca, jak choćby Zborowo, Podłoziny czy Żarnowiec. O wiele z tych miejsc ludzie dbają - były świeże kwiaty w wazonie, znicze. Pod pomnikami złożono biało- czerwone wiązanki, wszak było tuż po Święcie Niepodległości. Były jednak i nieco zapomniane i zaniedbane zakątki, które rozjaśniły dopiero nasze dąbki. Bardzo nas cieszy, że nasze lokalne miejsca kultu i pamięci wyglądają dzięki nam jeszcze piękniej.

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w akcję. Niech w tych trudnych czasach będzie  wokół nas trochę piękna, radości i życzliwości.

KGW Palędzie