Narodowe Święto Niepodległości obchodziliśmy w tym roku kameralnie, ze względu na trwającą pandemię. Przedstawiciele samorządu Gminy Dopiewo, z asystą strażników gminnych i harcerzy Szczepu ZHP w Dopiewie 11 listopada 2020 r. złożyli wiązanki i zapalili znicze w miejscach pamięci narodowej na terenie Gminy Dopiewo, związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 r. i Powstaniem Wielkopolskim lat 1918 r. - 1919, jak również z II wojną światową lat 1939 – 1945.

Uroczystość rozpoczęła się w Dopiewie, przy Urzędzie Gminy. Głos zabrał Zastępca Wójta - Paweł Przepióra: - Ten dzień jest szczególny z powodu  epidemii. Obchodzimy Dzień Niepodległości skromniej, co nie znaczy, że nie pamiętamy o tych, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.

Przy tablicy na ścianie głównego budynku urzędu uczestnicy obchodów oddali hołd  Powstańcom Wielkopolskim z okolicy. Ich nazwiska widnieją na murze. Potem przeszli pod głaz przy sąsiadującym z urzędem dworcu kolejowym w Dopiewie, gdzie  upamiętnili  - jak głosi tablica pamiątkowa na głazie  – „Bojowników walczących o wolność i niepodległość Ojczyzny z lat 1918 – 1945”, a więc tych, którzy przelewali krew w obu wojnach światowych.

Następnie samorządowcy odwiedzili Trzcielin, gdzie oddali cześć zasłużonemu mieszkańcowi tej miejscowości - ppłk. Andrzejowi Kopie, który wsławił się  tym, że zorganizował w  Dopiewie 800-osobowy oddział  powstańczy, złożony z ochotników zwerbowanych spośród mieszkańców  Powiatu Zachodnio – Poznańskiego. Później zapisał wiele chlubnych kart w historii Powstania Wielkopolskiego, m.in. dowodził.

Kolejnym przystankiem niepodległościowym samorządowych obchodów były Gołuski, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty i znicze  pod „Pomnikiem więźniów i jeńców hitlerowskiego obozu pracy” z czasów II wojny światowej, którzy pochodzili z kilku krajów. Towarzysząca pomnikowi tablica podaje informację w sześciu językach: polskim, angielskim, hebrajskim, francuskim, rosyjskim i niemieckim.

Z Gołusek uroczystość przeniosła się do Więckowic, gdzie 2 lata temu,  w setną rocznicę Powstania Wielkopolskiego, Gmina Dopiewo postawiła pomnik miejscowym bohaterom zwycięskiej insurekcji. Właściciele majątku w Więckowicach – Brezowie już w listopadzie 1918 r., miesiąc przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, wystawili posterunek rozbrajający żołnierzy niemieckich.

Tegoroczne obchody zakończyła wizyta w Lasach Zakrzewsko – Palędzkich, w których znajdują się mogiły zbiorowe z czasów II wojny światowej. Spoczywać w nich może od kilku nawet do kilkunastu tysięcy Polaków, ofiar hitlerowskiego terroru. Ze względu na zacieranie śladów zbrodni przez Niemców, dokładnej liczby zabitych w lasach nie zdołano ustalić. Cztery miejsca połączono kilka lat temu „Szlakiem Pamięci”: „Kwaterę Siedmiu Grobów”, „Pomnik Studentów”, „Mogiłę Duchownych” i „Miejsce Zapomniane”.

 11 listopada – to data symboliczna. Dla Wielkopolski odzyskiwanie niepodległości związane było z wydarzeniami, które miały miejsce po 11.11.1918 r., z Powstaniem Wielkopolskim (27.12.1918 - 16.02.1919 r.). Zachęcamy mieszkańców Gminy Dopiewo do „niepodległościowych spacerów” -odwiedzenia w najbliższych dniach lub tygodniach miejsc pamięci na terenie Gminy Dopiewo. Oczywiście zróbmy to z zachowaniem zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas epidemii.

AM, fot. M. Juskowiak, A. Mendrala

więcej zdjęć na naszym profilu na fb - tutaj