Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Każdy, kto tego dnia będzie przebywał w innej gminie niż jest zameldowany i chce głosować, musi już teraz dopisać się do spisu wyborców. Sprawdź, jak to zrobić bez wychodzenia z domu!

Przed każdymi wyborami niezameldowani mieszkańcy muszą dopisać się na nowo do spisu wyborców.

Do spisu wyborców można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej - wysyłając elektroniczny wniosek. Termin ich składania upływa we wtorek, 23 czerwca. Link do elektronicznego formularza dostępny jest TUTAJ. Potrzebny jest wyłącznie profil zaufany na platformie ePUAP lub dostęp do bankowości elektronicznej.

Wnioski o dopisanie do spisu można też składać stacjonarnie. W tym celu trzeba odwiedzić Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy w Dopiewie przy ul. Wyzwolenia 24 w Dopiewie.

Plik wniosek_o_dopisanie_do_spisu_wyborcow.docx

W przypadku wniosku elektronicznego, zawierającego adres mailowy wyborcy, wysłana zostanie informacja zwrotna o dopisaniu do spisu. W przypadku wniosku złożonego przy okienku klient otrzyma pisemne potwierdzenie. 

Osoby, które dopisały się do spisu przed majowymi wyborami i chcą głosować w czerwcu muszą złożyć wniosek ponownie. 

Jeżeli odbędzie się II tura wyborów, wtedy do spisu wyborców będzie można dopisać się od 29 czerwca do 7 lipca. Uwaga: Osoby, które dopisały się przed I turą nie muszą robić tego ponownie - dopisanie do spisu skutkuje na obie tury.  

Przypomnijmy, dopisanie do spisu wyborców jest wpisem jednorazowym - do najbliższych wyborów.

Jak odebrać zaświadczenie o prawie do głosowania?

Zaświadczenie o prawie do głosowania można już odebrać osobiście lub przez pełnomocnika (nie ma możliwości załatwienia sprawy elektronicznie) w Referacie Spraw Obywatelskich Urzędu Gminy w Dopiewie przy ul. Wyzwolenia 24 w Dopiewie.

Zaświadczenia wydawane są do 26 czerwca, a na II turę do 10 lipca. Osoby, które otrzymały zaświadczenie przed I turą, nie muszą ubiegać się o nie ponownie przed kolejną, jeżeli się odbędzie, gdyż przy pierwszym wniosku wydawane są od razu dwa zaświadczenia na I i II turę.

Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie i zawierać: imię, nazwisko, nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi zawierać także informację, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP 2020. 

PDF icon Wzór wniosku upoważniającego do odbioru zaświadczenia przez pełnomocnika.

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA TEMAT WYBORÓW 28 CZERWCA