P

omniki, figury czy rzeźby to powszechny element krajobrazu, Na co dzień często ignorujemy ich obecność, a tymczasem często są świadectwem wysokiego kunsztu artystycznego albo pamiątką intrygujących wydarzeń. Na szczęście ostatnio pomniki stały się bliższe ludziom, bo swoista moda część z nich strąciła z piedestału na… ławeczki.

Na ławce przed budynkiem Urzędu Gminy w Suchym Lesie można spotkać Wojciecha Bogusławskiego. Rzeźba słynnego dramatopisarza przypomina, że urodził się w pobliskim Glinnie, dziś leżącym w granicach poligonu Biedrusko. W centrum Lubonia, na placu swego imienia przysiadł Edmund Bojanowski. Ten katolicki błogosławiony działał na rzecz najmłodszych, stąd też obok jego figury znalazły się dzieci i zjeżdżalnia (!). W Luboniu warto też zobaczyć słynnego Siewcę zdobiącego zabytkowe osiedle przyfabryczne. Najbardziej znany luboński pomnik doczekał się nawet brata bliźniaka, stojącego przed Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu.

Promenadą do pomnika

            Urokliwa ścieżka nad Jeziorem Kórnickim prowadzi obok ławeczki Wisławy Szymborskiej. Poetka urodziła się kilkaset metrów dalej, w części Kórnika zwanej Prowentem. Noblistka skromnie stoi z boku ławki, na której rozsiadł się kot – „bohater” jednego z jej wierszy.  Rzeźbione zwierzęta pojawiły się także na rynku w Obornikach, gdzie wodę z fontanny „piją” kamienne gołębie.

            Rzeźby zasiedlają również nadrzeczne bulwary. Nad Kanałem Mosińskim przystanął sympatyczny Elegant z Mosiny, a nadwarciańska promenada w Śremie to swoista aleja gwiazd, z figurami słynnych mieszkańców miasta: Heliodora Święcickiego, księdza Piotra Wawrzyniaka i Jerzego Jurgi. Kontynuując przechadzkę przez ogrody Muzeum Śremskiego dotrzeć można do rzeźb Magdaleny Abakanowicz, wykonanych w tamtejszej Odlewni Żeliwa. Trasa spacerowa po prawobrzeżnej części miasta pozwoli odszukać dziewczynkę z zapałkami oraz Śremskiego Dobosza, jeden z najładniejszych pomników powstania wielkopolskiego. Z tym zrywem związana jest również ciekawa rzeźba Powstańca Wielkopolskiego na cmentarzu w Buku. Świadectwem II wojny światowej jest z kolei figura na grobie żołnierzy Ludowego Wojska Polskiego w Owińskach oraz zaskakujący pomnik poległych milicjantów w Czerwonaku.

Ślady dawnych czasów

            Kto by pomyślał, że podpoznańska Dąbrówka swoją świetność przeżywała już w IX i X wieku?! Świadczy o tym odkrycie przedpiastowskiego grodu, który niedawno doczekał się efektownej makiety. Oryginalną pamiątką przeszłości jest też tajemniczy drewniany słup w sercu Puszczy Zielonki. Czy to podstawa rzeźby św. Jana Nepomucena, słup graniczny, a może… postument posągu Światowida? Ta zagadka nadal pozostaje niewyjaśniona.

Rzeźby niezwykłe

            Ogród Kultur i Tolerancji przy Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie to przestrzeń zaludniona przez liczne figury. Stoją tam nie tylko kopie rzeźb z egzotycznych zakątków świata, ale i współczesne prace Vahana Bego. Równie oryginalnym artystą był ksiądz Zygmunt Humerczyk, który w Ceradzu Kościelnym pozostawił po sobie rzeźby, budzące skojarzenia z pracami słynnego Władysława Hasiora. Koniecznie trzeba też zobaczyć, z czego dawny proboszcz zbudował nietuzinkowe ogrodzenie plebanii.

            Wydawałoby się, że figura św. Józefa w Swarzędzu to nic niezwykłego. Patron miasta został jednak przedstawiony nietypowo: jako młody mężczyzna bez charakterystycznej brody. Swarzędzanie wymyślili też ciekawy sposób na upamiętnienie swych rzemieślniczych tradycji, w miejsce pomników stawiając w przestrzeni miasta specjalne, okolicznościowe meble. 


Niniejszy tekst inauguruje cykl „Turystyczne PLOTki”. Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna (PLOT) wspólnie z Gminą Dopiewo, będzie przybliżać atrakcje i ofertę naszych sąsiadów, by zachęcić do samodzielnego poznawania mniej lub bardziej znanych turystycznych perełek okolic Poznania. Kolejne teksty cyklu ukażą się na łamach informatorów samorządowych 12 gmin członkowskich PLOT.


Piotr Basiński
Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna

plot_logo.jpg