Reprezentacja Polski ultimate do 24 roku życia, z 5 zawodnikami drużyny „Brave Beavers” z gminy Dopiewo, zagrała na Mistrzostwach Świata.  Zajęła 8 miejsce, najwyższe w historii tej dyscypliny w Polsce. Turniej odbył się w dniach 13-20.07.2019 r. w Heilderbergu,  w Niemczech. Dopiewianom przypadły ważne funkcje w sztabie. Selekcjonerem drużyny narodowej był trener drużyny dopiewskiej - Jakub Grzybek, a managerem – Michał Juskowiak, założyciel, członek zarządu i jeden z trenerów dopiewskich „Bobrów”.

Polskę reprezentowało na turnieju 20 zawodników: 9 pań i 11 panów (współzawodnictwo, w którym brali udział Polacy dotyczyło składów mieszanych – damsko - meskich). „Brave Beavers” z Dopiewa zasiliło skład: Joanną Jurgą, Małgorzatą Maćkowską, Michałem Schillerem, Mateuszem Gibkim i Adamem Łepakiem. Zaszczytu gry w barwach biało – czerwonych dostąpili ponadto najlepsi gracze z trzech drużyn wrocławskich: AZS AWF „Flow”, „71 Wratislavia”, KS KWR „Knury Ultimate”, dwóch warszawskich - „RJP” i „Zawierucha”, a także z KS „Frisbnik” Rybnik, „Flons” Płock i „2obvious” Bielsko Biała oraz „Krakuf” Kraków.

Polacy nie tylko zakończyli mistrzostwa jako ósma drużyna na świecie, zostawiając w tyle 13 innych zespołów, ale okazali się być w tym doborowym towarzystwie, obejmującym najlepszych graczy z 6 kontynentów, trzecią drużyną europejską. Zagrali 11 meczów. Zwycięsko wyszli z 6 spotkań - z : Australią, Irlandią, Hiszpanią, RPA, Szwecją i Kolumbią. 5-krotnie schodząc z boiska, musieli uznać wyższość przeciwników – reprezentacji narodowych:  Singapuru, Japonii, Łotwy, Holandii i Australii, z którą w pierwszej fazie turnieju wygrali. W innych grupach walczyły o awans reprezentacje: Kanady, Chin, Czech, Francji, Wielkiej Brytanii, Hong Kongu, Włoch, Meksyku, USA i Niemiec. Złoto zdobyli Amerykanie, srebro – Japończycy, a brąz – Singapur.

Polska drużyna narodowa odniosła na Mistrzostwach Świata w Heilderbergu historyczny sukces. Niestety, przygotowując się do startu nie otrzymała wsparcia z Ministerstwa Sportu, na które liczyła. Szkoda, w końcu były to Mistrzostwa Świata. Większość kosztów związanych z turniejem, wynoszących – przy zaciśnięciu pasa - 70 tys. zł zawodnicy pokryli z własnej i rodziców kieszeni. Biwakowali przez tydzień na polu namiotowym, samodzielnie przygotowywali posiłki i grali ku chwale kraju.10 tysięcy otrzymali od przedsiębiorców, samorządu Powiatu Poznańskiego i osób, które za pośrednictwem zbiórki pomagam.pl postanowiły ich wesprzeć.

„Piątka” z Dopiewa dobrze zapisała się w statystykach. Zdobyła dla polskiej drużyny narodowej 47 z 137 punktów i zaliczyła 57 asyst. Mateusz Gibki z „Brave Beavers” znalazł się na 12 miejscu w klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata, a Małgorzata Maćkowska na 41 miejscu. Zestawienie to obejmuje aż 479 zawodników, z całego świata. Obydwoje utalentowani dopiewianie sięgnęli w dwóch ostatnich latach po tytuły „najbardziej obiecujących młodych zawodników ultimate w Polsce”. Ich wyniki na turnieju w Niemczech potwierdzają trafność ocen polskiego sztabu ultimate, warto im zaufać. Drużyna ultimate frisbee „Brave Beavers” z Dopiewa, w której na co dzień grają, istnieje raptem  od 6 lat, a już ma na swoim koncie liczne osiągnięcia – jest dwukrotnym i aktualnym Młodzieżowym Mistrzem Polski na trawie i w hali.

AM, MJ

Fot. Archiwum Reprezentacji Polski w Ultimate Frisbee