Pod znakiem zapytania stoi dalsze świadczenie usług przez NZOZ Prima Med w Dopiewie, mieszczącej się przy ul. Łąkowej 2, w zakresie tzw. punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dla mieszkańców Gmin: Dopiewo, Buk, Komorniki i Stęszew. Powodem są niewystarczające środki przekazywane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Interweniowali w tej sprawie Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała i Poseł na Sejm RP - Bartłomiej Wróblewski.

Obecny kontrakt na prowadzenie takiego punktu przez NZOZ Prima Med obowiązuje do 30.06.2021 r. (od 1.10.2017 r. i jest drugim kontraktem podpisanym przez tą przychodnię z Wielkopolskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia; wcześniejszy zawarty był w kwietniu 2014 r., czyli 5 lat temu). 

- Od roku na prowadzeniu tego punktu nie zarabiam i jeszcze muszę dokładać do niego z własnej kieszeni. Koszty godziny lekarza wzrosły o 100%, za mniejsze pieniądze nikt nie chce pracować.  Kilkakrotnie rozmawiałem z NFZ-em i nie usłyszałem żadnych konkretów. Dlatego poprosiłem Wójta o wsparcie w negocjacjach z NFZ-em – mówi dr Ahmed Faza z NZOZ Prima Med. – Wszystkim nam powinno zależeć na jakości usług  medycznych, na tym, by nasz punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej funkcjonował dalej. Odległość dzieląca nas do szpitali na ul. Lutyckiej lub Przybyszewskiego jest duża, więc przejazd i oczekiwanie na przyjęcie trwają kilka godzi dłużej – dodaje lekarz prowadzący NZOZ Prima Med w Dopiewie. 

Przychodnia NZOZ Prima Med w Dopiewie, zwróciła się do Wójta Gminy Dopiewo o wsparcie w negocjacjach. Między  14 marca a 2 kwietnia 2019 r. odbyły się spotkania przedstawicieli samorządu i NZOZ z  przedstawicielami Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu. NFZ obiecał przeanalizować sytuację. Trudności dotyczą nie tylko Przychodni Prima Med w Dopiewie. Oprócz przedstawienia zasad funkcjonowania punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, omówiono ewentualne możliwości poprawy sytuacji podmiotów realizujących takie  świadczenia.  W podobnej sytuacji jest więcej placówek – m.in. przychodnia w Swarzędzu i przy ul. Grunwaldzkiej w Poznaniu. 

Wójt Gminy Dopiewo – Adrian Napierała zwrócił się z prośbą o wsparcie starań samorządowych, mających na celu poprawę sytuacji m.in. NZOZ Prima Med w Dopiewie , do Posła - Bartłomieja Wróblewskiego, który interweniował w WOW NFZ (pismo, jakie otrzymał 8.04.2019 r. od dyr. WOW NFZ Agnieszki Pachniarz – w załączeniu).

WOW NFZ wskazał, w odpowiedzi do Posła Bartłomieja Wróblewskiego, na podstawę prawną świadczenia usług przez NZOZ Prima Med i poinformował, że w przypadku rezygnacji ze świadczenia usług przez ten NZOZ, obowiązuje 3-miesięczny okres wypowiedzenia. W takiej sytuacji WOW NFZ wyłoni nowego świadczeniodawcę. Choć to nadal sytuacja hipotetyczna, to gdyby zaistniała, może okazać się, że mieszkańcy Gminy Dopiewo i Gmin sąsiednich, korzystający z usług tej Przychodni,  będą zmuszeni zmienić swoje wieloletnie przyzwyczajenia i szukać pomocy w innym miejscu.

Prowadzący NZOZ Prima Med dr Ahmed Faza z nadzieją czeka na kolejne spotkanie z przedstawicielami WOW NFZ, które ma się odbyć 24.04.2019 r.

Pismo NFZ do Posła - dostępne jest tutaj:

AM

fot. Beata Spychała