Każdy z nas w najbliższym czasie będzie musiał złożyć w Urzędzie Skarbowym deklarację podatkową. Nie bez znaczenia jest to, jaki adres zamieszkania wpiszemy w odpowiedniej rubryce. Warto zadbać o to, by to był adres faktycznego zamieszkania, nawet jeśli zameldowani jesteśmy gdzieś indziej. Dlaczego? Bo gra toczy się o miliony, które mogą zasilić budżet Gminy, w której mieszkamy. Dzięki temu mamy realny wpływ na poprawę warunków życia obok nas, a nie w miejscu, w którym przebywamy rzadziej.

- Szacujemy, że nawet o kilka milionów złotych może zwiększyć się gminny budżet – mówi Adrian Napierała, Wójt Gminy Dopiewo - Jeśli wszyscy mieszkańcy naszej Gminy, wypełniając formularz PIT, wpiszą w rubryce „adres zamieszkania” swój adres w Gminie Dopiewo. W ten sposób budżet  gminny może zyskać z dodatkowe pieniądze, które możemy przeznaczyć na szybszą realizację inwestycji potrzebnych w Gminie.

Potrzeb zawsze jest dużo. Pieniądze, które Gminy mogą zyskać dzięki świadomemu wyborowi mieszkańców dają dodatkowe możliwości. To dodatkowe, drogi, kanalizacje, szkoły i przedszkola. To również bardziej atrakcyjna oferta dla mieszkańców.

Niemal 40 procent podatku wraca do gmin zamieszkania mieszkańców. Brane są tu pod uwagę adresy wskazane w formularzach PIT. Nie w każdym przypadku są to adresy meldunku na stałe, zwłaszcza w Gminach rozwojowych i sąsiadujących z dużymi miastami, w których przybywa mieszkańców, albo nowi mieszkańcy wciąż zameldowani są na stałe w mieszkaniu, które posiadają w mieście, choć faktycznie większość czasu, spędzają na wsi. Warto o tym pomyśleć. Suma dobrych decyzji może złożyć się na kwotę, która istotnie może przyspieszyć tempo zmian infrastrukturalnych w Gminie, w której mieszkamy.

Co roku przybywa w Gminie Dopiewo ponad tysiąc mieszkańców. Dużą część nowych mieszkańców stanowią osoby rozliczające PIT-y. O skali migracji i potrzeb inwestycyjnych świadczy ewidencja ludności. Według danych Urzędu Gminy Dopiewo tylko w 2017 r. liczba zameldowanych na stałe wzrosła aż o 1700 osób. To jeden z najwyższych wyników w Polsce. Wciąż oddawane są w Gminie Dopiewo nowe osiedla i domy. Szacuje się, że znaczna część nowych mieszkańców jest poza ewidencją, bo np. z braku czasu lub dla wygody, nie meldują się w nowym miejscu zamieszkania. To od wpisania w PIT nowego adresu zależy, czy dorzucą swoje cegiełkę do gminnego budżetu, nie wydając ani grosza z własnej kieszeni. – Wiemy, że zależy im na komforcie życia, poprawie infrastruktury, atrakcyjnej ofercie oświatowej, sportowej czy kulturalnej w miejscu zamieszkania. Wskazanie Gminy w PIT jest tym, co mogą zrobić dla siebie – mówi Wójt Adrian Napierała.

Przykładowo osoba zarabiająca rocznie 50 tys. zł brutto, płaci PIT w wysokości 4400 zł. Z tej kwoty do budżetu Gminy, którą podaje w PIT jako miejsce zamieszkania, trafi 1760 zł. Pomnóżmy tę kwotę przez np. 2 tys. mieszkańców i otrzymamy niebagatelną kwotę 3,5 mln zł.  Warto mieć świadomość zależności między wpisanym adresem a możliwościami inwestycyjnymi samorządu. Dlatego urzędnicy z Dopiewa przekonują mieszkańców: „Mieszkasz w Gminie Dopiewo – to HIT! Wpisz to w PIT i bądź GIT!

Gmina Dopiewo od kilku lat prowadzi w tym celu kampanię „Bądźmy GIT z PIT!”,  która obejmuje akcje informacyjne, ale też koncerty z gwiazdami dla mieszkańców kierujących właściwie podatki. W zeszłym roku zaprosiła Anitę Lipnicką & The Hats oraz Kasię Cerekwicką. Do zadań specjalnych zostały zaangażowane gminne maskotki DOP i EWO. Nie ma się co dziwić - około 35 procent dochodów Gminy Dopiewo stanowią wpływy z PIT. Całoroczna kampania przynosi efekty. W 2016 r. wpływy z tytułu PIT - w stosunku do roku poprzedzającego - wzrosły o ponad 5 mln zł, w 2017 r. wzrost ten można szacować na blisko 6 mln. zł.

Tekst i fot. Adam Mendrala,

Filmy dostępne na naszym kanale na You Tube: GminaDopiewo i na stronie: dopiewo.pl . Dziękujemy Pierwszemu Urzędowi Skarbowemu w Poznaniu i Agencji Pocztowej Poczty Polskiej w Dąbrówce za pomoc w realizacji zdjęć