Fundacja PARK wspólnie ze Stowarzyszeniem Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego, dzięki wsparciu uzyskanemu w ramach projektu niepodlegla.gov.pl zorganizowała konkurs dla uczniów szkół z 7 gmin Mikroregionu związany ze zbliżającą się rocznicą 100-lecia odzyskania niepodległości.

Zaproszeni do konkursu uczniowie wraz z opiekunami w pierwszym etapie rywalizacji mieli za zadanie przygotować koncepcję strony internetowej opisującej szczególną osobę, wydarzenie, pamiątki dotyczące okresu walki o niepodległość Polski oraz jej utrwalenia.

Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowało się 12 zespołów w skład, których wchodzili uczniowie z siódmych klas szkół podstawowych oraz klas gimnazjalnych z Puszczykowa, Mosiny, Stęszewa, Brodnicy, Konarzewa i Jeziorek. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w trzech warsztatach, podczas których poznawali podstawowe zasady zbierania materiałów historycznych, pracy dziennikarskiej, tworzenia stron internetowych.

Jedno ze spotkań warsztatowych odbyło się w Bibliotece Raczyńskich gdzie uczniowie zapoznali się m.in. z niedostępnymi na co dzień zbiorami. Odwiedzili także poznańską siedzibę IPN oraz poznali prace przy digitalizacji zbiorów w CYRYL-u, Cyfrowym Repozytorium Lokalnym.

Jury konkursu dokonało wyboru najlepszej strony internetowej, którą okazała się strona stworzona przez zespół uczniowski ze szkoły z Konarzewa dostępna pod adresem http://dfxout.webwavecms.com .

Dzięki pozyskanym w ramach partnerstwa środkom finansowym od Stowarzyszenia Gmin Mikroregionu WPN wszyscy uczestnicy drugiego etapu konkursu w ramach nagrody wyjadą na dwudniową wycieczkę do Warszawy gdzie m.in. zwiedzą Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości i Stadion Narodowy.

Szkoła, której uczniowie wygrali konkurs otrzyma nagrodę rzeczową o wartości 3 000 PLN.

Więcej informacji oraz linki do wszystkich stron stworzonych w ramach tego konkursu jest dostępnych na stronie organizatora konkursu Fundacji PARK www.park.info.pl

PDF icon PARK-współczesne drogi do pamięci-zaproszenie.pdf

Projekt dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2007-2021 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”

Uczennice z klasy 7 Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Konarzewie, interesujące się historią naszego regionu zwyciężyły w projekcie przeprowadzonym przez Stowarzyszenie Gmin Mikroregionu Wielkopolskiego Parku Narodowego pt.:”Współczesne drogi do pamięci…”

Ich zadaniem było przygotowanie strony internetowej, na której znalazły się informacje dotyczące czasów, kiedy Polacy walczyli o swoją niepodległość. Pomysł dotyczący zbierania wiadomości historycznych dziewczęta oparły na postaci Ks. Jana Laskowskiego, który jest częścią historii naszej miejscowości. Zespół, który przyjął nazwę: „Tropiciele tajemnic” w składzie: Hanna Kaczmarek, Patrycja Ludwiczak, Zofia Napierała oraz Martyna Nowak pod opieką p. Lidii Nawrockiej odniósł ogromny sukces. Dzięki uprzejmości i pomocy wielu osób strona mogła powstać i zawiera bardzo dużo ciekawych i do tej pory nie publikowanych wiadomości.

Serdecznie dziękujemy księdzu Krzysztofowi Różańskiemu za przekazane wiadomości i dostęp do dokumentów archiwalnych. Dziękujemy Panu Leszkowi Krajkowskiemu za pomoc w zgromadzeniu literatury oraz Panu Gerardowi Rozumkowi za przeprowadzenie lekcji historycznej.

Jedną z nagród była wycieczka do Warszawy, podczas której uczniowie zwiedzali Muzeum Powstania Warszawskiego i Stadion Narodowy. Jednak najcenniejsze okazało się zdobywanie nowych umiejętności, wiadomości i zawieranie znajomości.