II Wieczór Historyczny w Dąbrowie za nami

 

Spotkanie Klubu Seniora „Pod Dębem” wraz ze spektaklem z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w ramach II Wieczoru Historycznego w Dąbrowie odbyło się w murach Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Dąbrowie. Patronem medialnym wydarzenia był „Czas Dopiewa”.

 

Organizatorami spotkania byli Klub Seniora „Pod Dębem”, Sołectwo Dąbrowa, gminny radny Krzysztof Dorna we współpracy ze Szkołą Podstawową im. Astrid Lindgren. Patronem medialnym wydarzenia był „Nasz Głos Poznański” i miesięcznik „Czas Dopiewa”. Spotkanie skierowane było przede wszystkim do starszych mieszkańców Dąbrowy i okolic.

 

- Co miesiąc organizujemy spotkania dla Klubu Seniora „Pod Dębem”, a czasami zdarza się, że widujemy się dwukrotnie lub jedziemy na wycieczkę. Mimo, że są to ludzie, którzy znają się od dawna, to tak naprawdę cały czas się integrujemy, a takie spotkania przy kawie i ciastku najbardziej im odpowiadają. Pamiętamy o wszystkich ważnych rocznicach, bierzemy udział w wydarzeniach kulturalnych, a dziś stare pokolenie spotyka się z młodym – mówi gminny radny i sołtys Dąbrowy, Krzysztof Dorna.

 

Atrakcją wieczoru był spektakl z okazji 97. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, którzy pod okiem nauczycieli: Agata Przewoźniak i Tomasz Woźniak, przygotowali piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren. Wcielili się oni w role dziennikarzy „Dąbrowskiej Telewizji”, która przygotowała program informacyjny „Relacje” o rocznicy odzyskania niepodległości. Oprócz specjalnie przygotowanych materiałów goście wieczoru usłyszeli „Rotę”, żołnierską pieśń „My Pierwsza Brygada”, utwór „Żeby Polska była Polską” oraz piosenkę „Biały krzyż” w pięknym wykonaniu Kornelii Janowskiej, uczennicy klasy VI. Występy uczniów były przerywane oklaskami starszych mieszkańców gminy Dopiewo, którzy wspólnie śpiewali patriotyczne pieśni z młodzieżą.

 

Po spektaklu zbierano informacje do publikacji, która ma zwieńczyć obchody 650-lecia Dąbrowy. Przypomnijmy, że pierwsza wzmianka o Dąbrowie pochodzi z 1365 roku i znajdowała się w dokumentach kapituły poznańskiej. Natomiast nazwa pochodzi od słowa „dąb”. Aktualnie mieszka tutaj blisko 1700 osób