Sesję naukową „Więźniowie obozów koncentracyjnych - mieszkańcy Dopiewa” zorganizowało Gimnazjum im. Jana Kochanowskiego w Dopiewie. Odbyła się ona 18 listopada 2015 r. w sali konferencyjnej GOSiR. Wydarzenie było częścią projektu „Mieszkańcy Gminy Dopiewo w okresie II wojny światowej”. Podczas sesji wystąpili historycy, regionaliści i przedstawiciele instytucji związanych z dziedzictwem narodowym, ale również uczniowie. Można było zwiedzić wystawę, na której prezentowane były pamiątkii i prace artystyczne związane z problematyką obozową i wojenną. Wystawione zostały listy, legitymacje, odznaczenia, elementy wyposażenia wojskowego, łuski po pociskach, zdjęcia, przedmioty wykorzystywane na co dzień i nie tylko.

Jarosław Łuczak, kierownik Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu przybliżył temat „Prześladowania mieszkańców Wielkopolski na przykładzie Domu Żołnierza w Poznaniu, Fortu VII i obozu w Żabikowie”. Referat nawiązujący do tej problematyki wygłosiła gimnazjalistka Natalia Chudziak. Uczniowie Jacek Łukasiewicz i Miłosz Wierczacz przedstawili losy Bolesławy Zielińskiej. O obozach koncentracyjnych Dachau, Oświęcim, Ravensbruck traktował kolejny wykład, który wygłosił  Bogdan Czerwiński, emerytowany dyrektor Muzeum Regionalnego w Stęszewie.  Po nim losy księży Czesława Sibilskiego i Alfonsa Majcherka omówiły gimnazjalistki Paulina Jankowska i Izabela Nowak. „Hitlerowski obóz koncentracyjny dla małoletnich w Łodzi” to temat wystąpienia regionalisty z Dopiewa - Eligiusza Tomkowiaka. Wojenne perypetie rodziny Machnickich omówiły Sandra Skrzypczak i Justyna Surma, a sylwetkę  Anieli Machnickiej przedstawiły Marta Morawska i Jakub Kośmicki. Olga Napierała zaprezentowała projekt albumu „Podróż w czasie. Dopiewo w Dawnej fotografii i współcześnie”. Wydarzenie zakończyło otwarcie skrzynki z pytaniami ekspertów.

- Proszę Państwa, wychowałam się w Dopiewie i choć nie pochodzę z tych stron, znam doskonale wiele ludzkich historii. Pamiętam ludzi, którzy odeszli. Wśród nich wielu, o których dzisiaj usłyszymy - mówiła Ludmiła Kucharska, dyrektor Gimnazjum w Dopiewie. - Uczniowie naszego gimnazjum, pod przewodnictwem nauczycielki historii Małgorzaty Rogal - Dropińskiej zajęli się poważnym tematem - II wojną światową i ludzkimi losami. Może są to rzeczy odległe w czasie, ale tak bliskie, jak bliskość miejsc, gdzie ci ludzie mieszkali i gdzie wciąż mieszkają ich rodziny i ludzie, którzy ich pamiętają. Pomysł ten nie jest pierwszym. Dekadę temu odbywały się w tej sali cztery konferencje połączone z konkursami, dotyczące Powstania Wielkopolskiego. Bliskie mi są obrazy Dopiewa mojego dzieciństwa i często żałuję, że nie zostały  one zatrzymane przeze mnie na fotografiach, dlatego zachęcam Was do robienia zdjęć.  W pamięci z czasów realizacji podobnego projektu utkwiło mi  stare zdjęcie, które przedstawiało dwóch panów z rowerem na tle nieistniejącej już figury Najświętszego Serca Jezusowego przy skrzyżowaniu ulic Bukowskiej i Wyzwolenia w Dopiewie. Dzięki takim przedsięwzięciom Gmina Dopiewo staje nam się bliższa.

AM, fot. A. Mendrala

więcej zdjęć - na naszym profilu na fb: https://goo.gl/IUY66h