Na świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.
Jeden dzień bez papierosa…
19 listopada przypada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Ponad 30 lat temu w Kalifornii zachęcano palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Stąd zrodził się pomysł na obchody, które przypadają co roku w trzeci czwartek listopada.
Do codziennego palenia papierosów przyznaje się 24 proc. Polaków. Większość rozpoczyna w wieku 15 -19 lat. Wcześniej też zaczynają palić mężczyźni. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu dla biernych i czynnych palaczy tytoniu organizuje akcje edukacyjne i poradnicze.
W czwartek, 19 listopada w siedzibie stacji przy ul. Gronowej 22 w Poznaniu (w holu na V piętrze) będzie można wykonać w godz. od 10.00 do 13.00 pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest to jedna z metod weryfikująca ekspozycję na dym tytoniowy.
W piątek, 20 listopada z takiego badania skorzystają pracownicy Huty Szkła w Antoninku.
W sobotę, 21 listopada w Galerii MM w Poznaniu w godz. od 11.00 do 16.00, we współpracy z: Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Poradnią CenterMed oraz Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka, wykonywane będą darmowe badania:
- pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
- pomiar tkanki tłuszczowej,
- badanie na wykrycie czerniaka,
- spirometria,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- badanie poziomu cukru.
Ogólnopolskie badanie ankietowe na temat postaw wobec palenia tytoniu - Postawy wobec palenia tytoniu
Cyryla Staszewska
Rzecznik prasowy PSSE