Na świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu.

Jeden dzień bez papierosa…   

19 listopada przypada  Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Ponad  30 lat temu w Kalifornii zachęcano palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień. Stąd zrodził się pomysł na  obchody, które przypadają co roku w trzeci czwartek listopada.

Do codziennego palenia papierosów przyznaje się 24 proc. Polaków. Większość rozpoczyna  w wieku 15 -19 lat. Wcześniej też zaczynają palić mężczyźni. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu dla biernych i czynnych palaczy tytoniu organizuje akcje edukacyjne i poradnicze.

W  czwartek, 19 listopada w siedzibie stacji przy ul. Gronowej 22 w Poznaniu (w holu na V piętrze) będzie można wykonać w godz. od 10.00 do 13.00  pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Jest to jedna z metod weryfikująca ekspozycję na dym tytoniowy.

W piątek, 20 listopada z takiego badania skorzystają pracownicy Huty Szkła w Antoninku.

W sobotę, 21 listopada w Galerii MM w Poznaniu w godz. od 11.00 do 16.00, we współpracy z: Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu, Poradnią CenterMed oraz Stowarzyszeniem Chorych na Czerniaka, wykonywane będą darmowe badania:

  • pomiar tlenku węgla w wydychanym powietrzu,
  • pomiar tkanki tłuszczowej,
  • badanie na wykrycie czerniaka,
  • spirometria,
  • pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
  • badanie poziomu cukru.

Ogólnopolskie badanie ankietowe na temat postaw wobec palenia tytoniu - PDF icon Postawy wobec palenia tytoniu

 

Cyryla Staszewska
Rzecznik prasowy PSSE

Data wydarzenia: 
2015-11-19 Od 00:00 do 23:55
Dzień bez papierosa