Już niedługo Gmina Dopiewo będzie mogła cieszyć się superszybkim Internetem. Ruszył projekt ŚWIATŁOWÓD DO DOMU, dzięki któremu ponad 68 tysięcy budynków i mieszkań w Wielkopolsce zostanie podłączonych do nowoczesnej sieci telekomunikacyjnej. To kolejny etap informatyzacji regionu. Projekt realizowany jest w ramach działania 2.8 „Zapewnienie dostępu do Internetu szerokopasmowego” Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007 -2013. . Światłowód zostanie zbudowany w następujących miejscowościach: Dąbrowa, Dopiewo, Zakrzewo.

Dzięki projektowi ŚWIATŁOWÓD DO DOMU aż ponad 1200 gospodarstw domowych w gminie Dopiewo, będzie mogło korzystać z szerokopasmowego internetu. Miejscowości objęte projektem to Dopiewo, Dąbrowa, Zakrzewo. Całkowity koszt przedsięwzięcia na terenie gminy wyniósł 1 milion 270 tys. złotych, z czego 467 tys. złotych to wartość dofinansowania z Unii Europejskiej.

Czym jest światłowód?

Jest prawie tak cienki jak włos. Naukowcy pracowali nad nim przez kilkadziesiąt lat. W latach 80 już wiedzieli – zrewolucjonizuje wiele dziedzin, w tym telekomunikację. Światłowód to najlepsze medium jakie znamy, pozwalające bez straty jakości przesyłać informacje drogą elektroniczną.  Jakość świadczonych usług za pośrednictwem sieci światłowodowej jest niezależna od warunków atmosferycznych, ukształtowania terenu czy innych czynników zewnętrznych. To dzięki niemu mieszkańcy osiemnastu Wielkopolskich powiatów będą wreszcie mogli korzystać z niezawodnej sieci telekomunikacyjnej.

Jak budujemy?

Wykonawcy starają się, by prace trwały jak najkrócej i były jak najmniej uciążliwe. Wiele zależy od ukształtowania terenu. Po przeprowadzeniu prac działka zostaje przywrócona do stanu, w którym była poprzednio. Kabel światłowodowy układany jest od granicy działki do budynku przy użyciu minikoparki, przez wykop ręczny lub przecisk (czyli urządzenie przeciskowe, zwane potocznie „kretem”). Kabel telekomunikacyjny i przyłącze są wprowadzone do budynku w miejscu, które wskazują właściciele budynku. Po wprowadzeniu kabla do domu instalowane jest gniazdko. Gdy już instalacja przyłączeniowa będzie gotowa, mieszkańcy wybierają operatora, z którym podpiszą umowę na świadczenie usług.

Jak długo trwa budowa?

Budowa może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, ale dzięki tej inwestycji mieszkańcy gminy Dopiewo będą mogli cieszyć się supernowoczesną infrastrukturą telekomunikacyjną. Kolejną dobrą wiadomością jest to, że właściciele nieruchomości nie ponoszą żadnych kosztów związanych z wykonaniem prac. Przyłączamy światłowód absolutnie za darmo.
 

W razie pytań prosimy o kontakt z naszą infolinią pod numerem 61 222 22 28. Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 16.00.

Uwaga! Lista miejscowości objętych projektem nie jest jednoznaczna z tym, że wszystkie ulice i wszystkie domy zostaną podłączone do sieci światłowodowej.

Pytania mieszkańców

W związku z pytaniami mieszkańców, dotyczącymi budowy sieci światłowodowej w ramach projektu „Światłowód do domu”, informujemy, że na terenie Gminy Dopiewo pracami zostały objęte trzy miejscowości: Zakrzewo, Dąbrowa, Dopiewo. Kryterium kwalifikacji był brak jakiejkolwiek kanalizacji teletechnicznej na wybranym terenie (białe plamy na mapie sieciowej gminy). Szczegółowe informacje: 61 222 22 28 – infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 16.00.

Źródło informacji: Fibrehost Sp. z o.o.

dostęp do szybkiego internetu